
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | High Side |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Max Power Dissipation | 1.7123 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Fault Protection | Over Temperature |
| On-State Resistance | 75 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 70 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Load Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Current Limit | 1 A |
Stock: 1797
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00113
Ext.Price$1.00113
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00113 | $1.00113 |
| 10 | $0.73182 | $7.31820 |
| 25 | $0.66343 | $16.58575 |
| 50 | $0.62513 | $31.25650 |
| 100 | $0.58904 | $58.90400 |
| 300 | $0.56460 | $169.38000 |
| 500 | $0.54117 | $270.58500 |
| 1000 | $0.45995 | $459.95000 |
